Inne

Architektura miejska

Nowoczesne aglomeracje mają niezwykle zróżnicowaną architekturę. W pierwszej kolejności posiadają bardzo wiele budynków, które stoją już od kilkudziesięciu lat a ich zewnętrzny wygląd się nie zmienia.

 

W większości przypadków są symbolem dla mieszkańców danego miasta, ale niektóre z wielką chęcią mieszkańcy oddaliby do wyburzenia.

 

Architektura miast jest jednakże także bogata w nowe bloki, nowoczesne osiedla strzeżone, wspaniałe szklane biurowce do wynajmu przez firmy, i niesamowite apartamentowce, które są luksusowe i które kupują jedynie najbogatsi mieszkańcy. W ośrodkach miejskich jednakże dominuje starsza architektura. Nawet w stosunkowo młodych ośrodkach miejskich, które nie mają nawet 100 lat, lub dopiero tą setkę przekroczyły wyraźnie widać więcej obiektów starszych niżeli nowoczesnych. Jeżeli chodzi o aglomeracje to rozwijają one się pod wpływem działań różnych ludzi. Obywatelski budżet powoduje, że ludzie mają nowe pomysły na zmiany w ośrodkach miejskich, które ułatwią im życie lub przywrócą piękno okolicy, przykładowo przez projektowanie parków czy placów zabaw. Przebudowy w miastach następują także ze względu na poszerzoną komunikację miejską a także indywidualną.

 

Ogromna liczba pojazdów wymaga dopasowania osiedli oraz bloków czy biur pod osoby, które chcą parkować, lecz także do osób niepełnosprawnych ruchowo, rodziców, którzy to chcą jeździć z małymi dziećmi w wózkach. To istotne kwestie w trakcie planowania nowych obiektów. Muszą być one przystosowane do potrzeb osób, które nie zawsze mogą się poruszać samodzielnie. Jest też kolejna kwestia, na jaką powinno się zwrócić uwagę gdy się projektuje danego miasta. Ludzie coraz chętnej jeżdżą na rowerze, na hulajnogach manualnych a także elektrycznych, z tego powodu niezbędne są ścieżki dla rowerów, wystarczająco szerokie chodniki, i stojaki na rowery. W znaczącej liczbie sytuacji zdarza się, że nie ma gdzie postawić naszego roweru i musimy szukać czegoś do zabezpieczenia naszego roweru co nie zawsze może podobać się ludziom dookoła, np. przypięcie roweru do lampy może okazać się dla kogoś problemem. Stojaki rowerowe muszą być tak dostosowane, by nie przeszkadzały pieszym a także osobom , którzy poruszają się własnymi samochodami. Architektura miejska to nie tylko i wyłącznie osiedla i budynki, lecz także tzw. architektura mała. Do niej należą też progi zwalniające, lecz także ławki, dzięki którym osoby starsze z dziećmi mogą odpocząć w parku, śmietniki, które ułatwiają zachować czystość miasta. Należą do nich również donice, które zdobią ulice miasta.

 

Wykonane są one w ogromnej liczbie przypadków z betonu, aby wytrzymały długi okres czasu. Znane w tej grupie są na stałe przytwierdzone stoły do pingponga. Warto także dodać co nieco o słupkach, jakie posiadają różnorodne funkcje, na przykład blokowanie chodników przed parkowaniem samochodów. Im trwalsze części małej architektury tym lepiej, ponieważ bardzo często są one narażone na działalność osiedlowych wandali, którzy niestety nie szanują publicznej własności. Muszą one być także odporne na działanie warunków atmosferycznych, przykładowo śniegu albo deszczu. Musimy razem dbać o architekturę miasta w którym mieszkamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *