Dom,  Inne

Kostka o chropowatej powierzchni wymaga dodatkowej impregnacji.

Kostka brukowa to popularny i genialny surowiec w budownictwie, za pomocą którego możemy utwardzić oraz upiększyć na przykład podjazd do garażu czy ziemię wokół grobu.

 

Ukladanie kostki brukowej Warszawa nie należy do czynności trudnych i istnieje możliwość wykonać ją samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o następujących po sobie etapach. Wyróżniamy 11. Na początku musimy wiedzieć, że zarówno kształt, jak również fakturę kostki brukowej powinno się dostosować do tego jak będzie eksploatowana nawierzchnia. Kostka, która ma gładką powierzchnię jest odporniejsza na wszelkie zabrudzenia. Z kolei kostka o chropowatej powierzchni wymaga impregnacji (procesu , który zabezpiecza podłoże przed między innymi wilgocią). A jak wiele materiału będzie potrzebne? Tego typu rzeczy ustalimy na podstawie pomiarów w terenie lub też, korzystając z gotowego projektu.

 

Kolejnym etapem jest wybranie specjalnych narzędzi do tej pracy. Jeżeli pracujemy z niewielką nawierzchnią, to wystarczy grabie, szpadel, ręczny ubijak i taczki. Do tego paliki, sznur i poziomica. W innym przypadku, wymagany będzie bardziej profesjonalny sprzęt, jak przykładowo spycharko-ładowarka. Potem określamy powierzchnię – ustalamy wymiary i łączną długość krawędzi. Później wyznaczamy tzw. łuk, czyli wskazujemy środek okręgu stycznego do jej prostych odcinków. Następnie bierzemy się za korytowanie. Trzeba usunąć na głębokość max. dwudziestu cm, warstwę ziemi wzdłuż dokładnie określonej, planowanej ścieżki. Kiedy już się z tym uporamy, należy osadzić krawężniki, bo zapobiegają one m.in. rozchodzeniu się kostki. Stosujmy do tego gotowe części płytowe. Siódmym z kolei etapem będzie wykonanie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka musi być jego grubość? Grubość ta uzależniona jest od przewidywanego obciążenia, a także od charakteru gruntu. To wcale nie koniec. Następnym krokiem jest przygotowanie tzw. warstwy podkładowej (to warstwa wymieszanego cementu z piaskiem), a następnie wyrównanie utworzonej warstwy korzystając z odpowiedniego wzoru. Przedostatni krok to kładzenie kostki brukowej w poprzecznych rzędach. Ostatnim etapem będzie użycie wibratora płytowego oraz zrobienie posypki z piasku (wniknie w szczeliny i zaklinuje kostki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *